Sulu Boya Resim, Ressamlar

SULU BOYA RESME İLK ADIM

Tek renkle yapılan sulu boya türünr lavi denir. Bu renk, genellikle siyah olur.Kimi zaman ikinci bir renk –sepya, mavi yada yeşil- de kullanılabilir. Pek çok ressam lavi türünde eskizler ve resimler yapmışlardır. Leonardo, Raffael, Rubens, Rembrandt, Lorrain, Constable.Goya, Delacroix, Monet, Van Gogh ve Picasso gibi sanatçılar bunlar arasında sayılabilir.

Lavi tekniğiyle yapılan resimlerde en çok sulu boya malzemesi kullanılır. Ama siyah yada sepya Çini mürekkebini de damıtılmış suyla sulandırarak aynı amaçla kullanabilirsiniz.Lavi çalışmaları için gerekli malzemelerin hepsi sulu boya için kullandığımız araç gereçlerdir. Su , çeşitli kalınlıkta fırçalar, sünger ve kağıt havlu, beyaz mum(resimde boş bırakılacak alanlar için) ve ilk elde gereklin olmamakla birlikte , yararlı başka gereçler: Bir su kabı,çizim için bir kurşun kalem , fazla suyu emdirmek için pamuk uçlu çubuklar, raptiye, zamklı bant, kağıt klipsi, vb.

Sulu boyada birinci adım lavi yapmaktır. Bu teknikte tek boyayla çalışıldığından renk hazırlamak, ya da renkleri karıştırmak gerekmez; renk uyumu diye bir sorun da yoktur. Lavi tekniğiyle resim yaparken düşüneceğiniz tek şey çizim ve tonlamadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>