Şeker Ahmet Paşa Kimdir ?

İstanbul’un Üsküdar semtinde doğdu. Asıl adı Ahmet Ali’dir. 1855 yılında Tıbbiye Mektebi’ne girdi. Tıp öğrenimini tamamlamadan Harbiye Mektebi’ne geçti. Harbiye Mektebi’nde aldığı anatomi  ve perspektif dersleri ile resim yeteneğini geliştirdi. Resme olan ilgisi ortaya çıkınca Sultan Abdülaziz tarafından Paris ‘e gönderildi. Burada yedi yıl Gerome  ve Boulanger atölyelerinde çalıştı.

Paris’te bulunduğu yıllarda, tabiatta, açık havada yapılan resmi savunan Barbizo  ressamlardan etkilendi. 1870’de Roma’ya gitti. 1871 yılında İstanbul’a döndü. Bir yandan askerî kariyerini sürdürürken, diğer yandan resim yaptı. 27 Nisan 1873’te Sultanahmet’te açtığı sergi, Türk resim sanatında bir sanatçının kendi adına açtığı ilk resim sergisi olarak literatüre geçti.

Natürmort çalışmaları ile ünlüdür. Resimlerinin önemli bir bölümü İstanbul ve Ankara Resim Heykel Müzeleri ile, Sakıp Sabancı Müzesi ve bazı özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

kaynak alıntı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>