Çocuk ve Resim | Resim Nasıl Çizilir

ÇOCUK VE RESİM
Çocuklar büyüyüp,olgunlaştıkça resimleri daha ayrıntılı ,oranlı ve gerçekçi olur. Her yaş dönemi resimlerinin belirgin özellikleri vardır.
1-KARALAMA DÖNEMİ (1-4)YAŞ ARASI Çocuklar bu yaşlar arasında gelişi güzel çizimler yaparlar. Resimler daha çok oyun amaçlıdır. Çizgiler,tren rayı vb. dir. 2-ŞEMA ÖNCESİ DÖNEM (4-7) YAŞ ARASI Üç yaş çocuğu tipik yuvarlak kafa çizebilir. İnsan çiz denince baş ve ayakları olan insan çizebilirler. Yüz hatlarını belirleyebilir. Dört yaş çocuğu kolları ve bacakları olan çöp adam çizebilirler. Beş yaşındaki çocuğunun yaptığı insan ve evler daha belirgin olmaktadır. Altı yaş çocuğunun yaptığı resimler de artık yavaş yavaş konuda vardır. Resimlerde yer zemini çizgisi mevcuttur. Resimlerde saydamlık da vardır. Örneğin ev çizimlerinde evin içindeki eşyalarında çiziliyor olması gibi.
RENKLERİN ANLAMLARI (4-7) YAŞ ARASI Dört beş yaşlarındaki çocuklar genelde renk ayrımı yapmadan resmi boyarlar. Bu yaşlarda ana ve ara renkleri öğrenebilirler. Mutlu resimlerde genelde sarı renk, üzüntülü resimlerde genelde kahverengi renk daha ağırlıktadır. Unutulmamalıdır ki çocuk hangi rengi seviyorsa ,resimlerde ağırlık o renge doğrudur. Resimlerde ağırlık kırmızı renkse iddiacılığı ve saldırganlığı temsil eder. Pembe,sarı,turuncu……gibi sıcak renkleri seçen çocuklar sevecen,uyumlu,işbirlikçi……dir. Siyah,mavi,yeşil,kahverengi gibi soğuk renkleri seçen çocuklar, baskıcı aile ortamında yetişen iddiacı,çekingen,güçlükle kontrol edilen,uyumsuz,gerçek duygularını bastıran …. çocukları temsil edebilir.
3-ŞEMATİK DÖNEM (7-9) YAŞLAR ARASI Resimler daha belirgin ve ayrıntılıdır. İlk bakışta resmin ne olduğu kolaylıkla anlaşılır. Resimler daha gerçekçidir. Resimde mekansal ilişki vardır. Çocuklar yer çizgisi kullanırlar. Yer çizgisi çocuğun kendisi ve çevresiyle olan ilişkinin boyutunu temsil eder. Bu dönemde kuşbakışı resim çizimleri ağırlıktadır.
4-GERÇEKÇİLİK DÖNEMİ (9-12)YAŞLAR ARASI Bu dönemde resimlerde daha ayrıntılı çizimler ve gerçekçi bir yaklaşım görülür. Resim konularında kızlar ve erkekler arasında farklılıklar gözlemlenir. Kız çocukları daha çok bebek resmi,portreler,elbiseler…erkek çocukları ise araba,gemi,uçak…çizerler. Resimleri beğenmeme , aşırı hassasiyet ve kendini ifade güçlüğü görülür.
5-DOĞALCILIK DÖNEMİ(12-14)YAŞLAR ARASI Nesneler orantılıdır. Resimler perspektiftir. Yakın çevrede gördüğü objelerin orantılarını,boyutlarını ve derinliklerini çizgileriyle yansıtmaya çalışır. Renkleri ise en iyi şekilde kullanırlar. ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN RESİMLERİ Üstün kabiliyetli kişi diğer insanlardan farklı düşünebilme davranabilme kabiliyetine sahiptir. Resimlerde dikkati çeken ortak özellikler kısaca, akranlarından üstün bir performans göstermeleri, farklı kavramlar arasında mantıklı ilişkiler kurabilmeleri,gelişmiş hayal gücü ,çizilen figürlerin hareket halinde olabilmesi,renklerin genelde canlı olması kağıdın tamamının kullanılması gibi…… UNUTULMAMALIDIR Kİ Çok güzel resim yapan çocuk zekidir,zeki çocuklar güzel Resim yaparlar DENİLEMEZ.
EV FİGÜRLERİNİN YORUMLANMASI Ev çocuğun duygusal yaşamının oluştuğu merkezdir. Evin saydam olarak çizilmesi,yaşamı canlılığı , içini göstermeyen duvarların çizilmiş olması ise karamsarlığı,yaşam ifadesinde ki güçlükleri,kendini anlatmakta karşılaşılan zorlukları ifade etmektedir. Evlerdeki bacalardan yükselen kalın dumanlar aile için de yaşanılan kavgaları,çatışmaları ,sürtüşmeleri gösterir. Yüksek binalar ve gökdelenler çocuktaki özlem ve gerginliğin yansımasıdır .
Kaynaklar
Haluk YAVUZER,Resimleriyle Çocuk
Psikoloji Derneği Dergisi, Ankara Yayınları
Cavidan CAN
Çocuk Gelişimcis

14 yorum

 1. eylemgünalgürbüz

  Benim 2 yaşında bir oğlum var . Resme karşı çok ilgili. Renkleri biliyor. Resim olarak genelde araba resmi çizmeyi seviyor. yuvarlak altta iki tekerlek. Eğer tekelerleklerin sayısı fazlaysa o tren oluyor. Ayrıca arabanın üzerinde camlar önünde lambasıda olabiliyor. hatta bazen içine arabayı süren adamda yapıp bu adam arabanın içinde gibi yorumlarıda kendisi ekliyor. Yuvarlak kafa çizip gözler burun ve ağzını doğru yerlerine koyuyor. Bence oğlumun resim yeteneği oldukça iyi. Ama tabi bilmiyorum normalmi. iki yaşında bir çocuk bu kadar ayrıntıları bilebilirmi. bu şekilleri bilerek resmedebilirmi?

 2. Biraz daha yaşı ilerlediğinde tam olarak resime kabiliyeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bir ilgi duyduğu kesin

  bunu kaleminede yansıtırsa ve sizin gibi bilinçli bir annenin himayesi altında yetişirse resim sanatında kendine

  bir yer edinebilir. Bunları konuşmak için tabiiki çok erken. Yinede teşvik edin destek olun yönlendirin derim.

 3. Erkek arkadaşımın doğum günü için bilindik bir hediye almak yerine hiç beklemediği ve gerçekten emek verilmiş bir hediye vermek istedim.Aklıma ikimize ait bir resim çizdirmek geldi ve Şeref Bey’le tanıştım.Kendisine buradan binlerce kez teşekkür etmek istiyorum.Beni hatırladığına eminim çünkü resmim için en az benim kadar özenli ve titiz davrandı,güven verdi..Emeğine sağlık..Zamanı gelip resmi erkek arkadaşıma verdiğimde daha önce onda görmediğim bir mutluluğu ve duygusallığı yaşadı.Hemen odasının duvarına astı.İŞTE BU HERŞEYE DEĞERDİ.İş arkadaşımda nişanlısına aynı şekilde bir süpriz yaptı ve aynı mutluluğu o da yaşadı.Ve şimdi tanıdığım herkese tavsiye ediyorum.Tabi sizlerede.Bence sevdiklerinize verilecek en güzel hediye aşkı,sevgiyi,dostluğu aynı karede buluşturan ve emek verilmiş bir resimdir.Kafanızda illaki sorular oluşur ama emin olun ki Şeref Bey’le tanıştığınızda hepsi cevap bulacak.Beni dinleyin hiç pişman olmayacaksınız :)

 4. ben kolay çocuk nası çizilir dedim?

 5. Resim çizme alıştrmaları ve öğrenimi için herkesin beraber, online, aynı anda resim çizdiği bir site değişik geldi bana

 6. ben aşırı güzel resim çizerim

 7. çok ayrıntılı teklif

 8. resim çizmek beni rahatlatıyo hemde çok

 9. ben resim çok güzel çizerim ve büyüyünce ressam olmayı düşünüyorum

 10. ben resim cizmeyi bilmiyorum ama abim çok güzel çiziyor. ben henuz 6yaşındayım ama güzel yazı yazabiliyorum .
  yazım çokmu güzel ve türkçe öğretmeni olucam
  iyi günler

 11. ben hepinizden güzel resim çizerim çünkü resim yarışmasında birinci oldum. okulda.

 12. bn çok güzel çizim yaparım.herkez benim çizimimi beğenir.büyüyüncede ressam olmayı düşünüyorum.
  resim yaparken herkez bana hayran kalır:)

 13. kızım 5.5 yaşında, resimleri yaşına göre gayet iyi. resimlerinde, gördüğü neslerdeki orantıyı derinliği vermeye çalışıyor ve ayrıntılar var. özelliklede, birbirleriyle eşleşen resimler yapıyor ve kendince bulmaca yapmaya çalışıyor…

 14. Oğlum 6 yaşında ve inanılmaz güzel resimler yapmakta.Yani buna inanmak için görmeniz lazım.Herkesin nerdeyse ağzı açık kalıyor.Ve çok yetenekl,i diyorlar.Oğlumda büyüyünce ressam olacağım diyor.Fakat bunu geliştirmek için neler yapılmalı bilemiyoruz.Zonguldak ta yaşıyoruz.Bizi bilgilendirebilirseniz sevinirim.Sevgiler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>